Lulesamisk språkkonferanse 15.–16. september 2026
Sáme Giellagálldo ja Árran julevsáme guovdásj bivddi julevsáme giellakonferánssaj ragátmáno 15.-16.biejve Árranin Ájluovtan, Hábmera suohkanin.
Konferansen samler språkbrukere, fagmiljøer, institusjoner og beslutningstakere fra norsk og svensk side av Sábme. Årets hovedtema er terminologiutvikling for lulesamisk i utdanningen, hvor også kunstig intelligens (KI) er tema.
Gjennom foredrag og diskusjoner belyses hvordan nye ord bør bygge på språkets egen struktur, og understreker samtidig behovet for å skille tydelig mellom dialekter og en felles skriftlig standard. KI gir nye muligheter for innsamling og analyse av språkdata, og kan støtte utvikling av terminologi og språkopplæring.
Konferansen setter også arbeidet med oppfølgingen av Sannhets- og forsoningskommisjonens rapport i perspektiv, og understreker behovet for å styrke samiske språk i møte med framtidens teknologi og kunnskapssamfunn.